Społeczność    
Online Forum: Big Data Essentials - Register Now

 Planowanie warsztatów...

Zaproponowane przeze mnie terminy warsztatów mogą być nieakceptowalne przez potencjalnych uczestników.
Dlatego... nie będę wyznaczał terminów, dopóki nie będę miał określonej wielkości, wstępnie zadeklarowanej, grupy uczestników. Wtedy, po wyznaczeniu daty warsztatów będzie można się zapisać. Wcześniej dam czas na zapisanie się tym, którzy wskazali dany termin
Warsztaty prowadzone są w sali, która mieści 8-9 osób. To pozwala na kontrolowanie postępów uczestników, sprawdzanie na bieżąco wykonywanych prac oraz korygowanie tempa warsztatów.

I w związku z tym kieruję prośbę do osób zainteresowanych uczestnictwem w moich warsztatach.
Proszę o:
- wypełnienie pliku: PreferowaneTerminy_4TG.xlsx W tym pliku należy wybierć akceptowalne tygodnie i podać tematy (tytuły) warsztatów (przynajmniej z 20 tygodniowym horyzontem czasu)
- przysłanie pliku na wskazany tam mój adres.
Na podstawie zebranych informacji, zaplanuję terminy.

Jestem w trakcie przebudowywania warsztatów i co za tym idzie programów ofert.
Zmieniłem już zawartości warsztatów:
- (wPE) Wstęp do Metodyki 4TG (podstawy budowy robotów w MS Excel)
- (PE1) Metodyka 4TG - narzędzie do budowy robotów w MS Excel, projektowanie i budowa (część 1)
- (ALG) Projektowanie i budowa robota e MS Excel do budżetowania i controllingu
- (VB1) Metodyka 4TG - narzędzie do budowy robotów w MS Excel, Visual Basic for Excel (część 1)
- (SLS) Listy & Szablony do raportów - projektowanie i budowa(standardowe narzędzia Metodyki 4TG) o listach i szablonach można przeczytać w artykule: 0017 Lista & Szablon - narzędzia standardowe Metodyki 4TG już zmodyfikowałem i chcę je poprowadzić w sezonie jesiennym:

Zmodyfikowałem programamy tak, aby na zajęciach było więcej standardowych rozwiązań wykorzystywanych w Metodyce 4TG.
Pozostałe tematy będą modyfikowanie, aby pojawiły się ofercie przyszłego roku.
Pracuję również nad warsztatami z zastosowania nowego języka 4TG, który zdecydowanie ułatwia pracę przy zapisie projektu w MS Excel (o nowym języku można przeczytać w artykule: 0021 Roboty w MS Excel - najważniejsze rzeczy w pigułce )

Chciałbym również uzyskać informacje na temat warsztatów jakimi byliby Państwo zainteresowani w 2023 roku (tu już bez proponowanych terminów; można też wpisywać opis zupełnie nowych warsztatów).

W kolejnych arkuszach pliku PreferowaneTerminy_4TG.xlsx znajduje się krótki opis oraz uproszczony schemat budowy robota z zaznaczonymi tymi elementami, którymi będą zajmował się na danych warsztatach (cały schemat jest na Rysunku poniżej).Rysunek. Schemat budowy robota według Metodyki 4TG.

Do budowy robotów używamy różnych narzędzi, niektóre z nich to narzędzia MS Excel, ale niektóre zbudowane specjalnie dla potrzeb Metodyki 4TG (zbudowane z elementów MS Excel / VB / SQL)

Narzędzia i zasady organizacyjne używane przy budowie robotów (wg Metodyki 4TG):
- narzędzia do wprowadzania + kontroli danych
- narzędzia do pozyskiwania danych z różnych źródeł
- struktury danych do przechowywania danych (zasady budowy takich struktur)
- raporty sterowane parametrami (w tym narzędzia do zarządzania listami i szablonami)
- narzędzia do analizy merytorycznej raportów
- narzędzia do wysyłki raportów
- narzędzia do pracy wielu użytkowników na wspólnej strukturze danych (serwer EDI)
- narzędzia upraszczające zapis projektu (język 4TG)
- zasady projektowania i budowy formuł (formuły muszą być czytelne); czytelność to jedna z cech jakościowych robota
- zasady projektowania modułów (moduł, czyli tak połączone ze sobą elementy MS Excel, które pozwalają na realizację zadanej funkcjonalności)
- arkusze z parametrami – narzędzie do uelastycznienia rozwiązania wykorzystującego VB; elastyczność to cecha jakości robota

Narzędzia realizujące ważne funkcjonalności robota zbudowane są z prostych elementów MS Excel, ale takich które utrzymują jakość przyszłego rozwiązania.
Dlatego próg wejścia (zrozumienia, używania tych rozwiązań) jest niski w porównaniu do niektórych złożonych narzędzi w MS Excel (na przykład Power Query).

Korzyści z działania robota:
- zdecydowane przyspieszenie pracy oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa błędów (w stosunku do pracy ręcznej w MS Excel)
- oszczędności kosztów (głównie pracy analityka, managera)
Korzyści z umiejętności budowy robota, który jest zbudowany w prosty sposób (czytelnie), łatwo się analizuje, modyfikuje (jest elastyczny), budowy robota wg zasad Metodyki 4TG
- wiedza i umiejętność budowy robota w MS Excel pozwala na samodzielne projektowanie, budowę, późniejszą analizę i modyfikację – to są zdecydowane oszczędności kosztów w stosunku do outsourcingu.

Zachęcam do uczestnictwa w warsztatach i osiągnięcia w/w korzyści (dla organizacji i dla siebie).
Ważne jest dobór uczestników pod względem określonego poziomu wiedzy i umiejętności wykorzystania MS Excel, wiedzy i umiejętności zastosowania Metodyki 4TG.
Z tego powodu, w poszczególnych zakładkach pliku: PreferowaneTerminy_4TG.xlsx podany jest również wymagany poziom wiedzy i umiejętności uczestników. Trafienie na właściwy poziom jest ważne.
Jeśli uczestnik będzie miał mniejszą wiedzę i umiejętności, a przyjdzie na warsztaty z projektowania (szybkie tempo prowadzenia zajęć), a nie, jak powinien na warsztaty ze wstępu do Metodyki 4TG (na których zagadnienia są omawiane w średnim, a nie w szybkim tempie), to pojawi się stres. Stres u uczestnika, stres u mnie. A nie chcemy tego, prawda?
Dlatego, jeśli nie wiesz jaki masz poziom wiedzy i umiejętności zachęcamy do wypełnienia testu.
Napisz mail z prośbą o jego przysłanie 4tg@4tg.pl

Na warsztatach * Uczę projektować roboty, łączę projekty z ich wykonywaniem w MS Excel, uczę oceniać rozwiązania, negować niektóre z nich (mimo, że dają poprawne wyniki, ale ich jakość nie jest wystarczająca).
* Uczę w określony sposób myśleć, myśleć nie jak „rzeźbić” w MS Excel (akurat tego próbuję oduczać), ale myśleć tak, aby umieć zbudować robota określonej jakości.
* Uczę używać prostych, zasad, metod i prostych rozwiązań, sprawdzonych, prostych schematów na różne okazje.
* Uczę myśleć w MS Excel

'
Jeśli masz pytania odnośnie warsztatów, skontaktuj się ze mną.TROCHĘ O MNIE I MOJEJ WIZJI WYKORZYSTYWANIA MS EXCEL

W tym roku firma 4TG – Tomasz Głuszkowski kończy 18 lat :)
Przez cały czas uczyłem takiego (jak wcześniej opisany) sposobu rozwiązywania problemów w MS Excel (ale modyfikuję narzędzia przedstawiane na warsztatach). Nie miałem marketingu, który pozwalałby na dotarcie do całej rzeszy potencjalnych klientów. Klienci przyjeżdżali na warsztaty dowiadując się od innych czego można się spodziewać. W czasie pandemii nie miałem szkoleń face to face, za to zaprojektowałem bardzo dużo narzędzi ułatwiających projektowanie i budowę robotów.

Nie mam tytułu trenera MVP i dlatego nie muszę dążyć do sprzedaży jak największej liczby szkoleń z dowolnych tematów w MS Excel.
Brak tytułu trenera MVP to mój powód do dumy - nie chcę być zależny od producenta MS Excel i być niewolnikiem ograniczonego sposobu myślenia o MS Excel. Nauczyłem się oceniać narzędzia w MS Excel i wiem, że wiele z nich nie działa dobrze. Mimo to jego producent nie widzi tego problemu.
A trenerzy z tytułem MPV uczą wszystkiego co wymyślą - niestety, oni tylko uczą. Skupiają uwagę na prowadzeniu zajęć, a nie na tworzeniu automatycznie działających rozwiązań. I, niestety, obce im jest pojęcie jakości oprogramowania. A o projektowaniu zapewne słyszeli, ale, czy rozumieją na czym to polega? Z pewnością tego nie uczą.

Ja używam z MS Excel tylko niecałe 1% jego elementów.
Używam samych prostych, dobrze działających i potrzebnych narzędzi.
Nie używam Power Query bo to obniża jakość rozwiązania (już miałem zapytanie od klienta w sprawie przerobienia rozwiązania tak, aby nie korzystało z Power Query). Nawet nie używam tablic przestawnych.

Można prostymi algorytmami i ich łatwą implementacją w MS Excel rozwiązywać wszelkie typowe problemy pojawiające się w projektach.
Tę prostotę, łatwość wypracowałem przy realizacji licznych projektów dla klientów.
Projektuję i buduję roboty dla firm. Z wieloma współpracuję na stałe.
Prowadzę pracownię, w której realizujemy nie tylko zlecenia, ale tworzymy nowe, lepiej działające narzędzia. Cały czas się uczymy i modyfikujemy rozwiązania.