Społeczność    
Online Forum: Big Data Essentials - Register Now

 Wydarzenia

 Seminarium

Uczestnikami wykładu byli pracownicy mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw jak również ludzie biznesu oraz początkujący w dziedzinie organizacji i zarządzania firmą.

W ramach seminarium został zbudowany model (na podstawie wcześniej przygotowanych danych w rejestrach). Omówiono elementy metodyki (zbiór zasad postępowania służących do projektowania, budowy i użytkowania modeli w arkuszu MS Excel o określonym poziomie bezpieczeństwa, elastyczności, czytelności i skuteczności) oraz standardy rozwiązań, które dla różnych zastosowań tworzy się w ten sam sposób.

Na zakończenie seminarium uczestnicy otrzymali ankietę, która składała się z 5 pytań:

  • Czy spotkaliście się kiedyś z takim sposobem wykorzystywania arkusza?
  • W jakim stopniu dzisiaj wykorzystywane są u Państwa w przedsiębiorstwie elementy metodyki?
  • W jakim stopniu, według własnej oceny, metodyka 4TG może być przydatna w Waszej firmie?
  • Ile procent czasu, według własnej oceny, zaoszczędziłoby wdrożenie idei automatycznie działających modeli w Państwa organizacji?
  • Czy seminarium zmieniło Państwa spojrzenie na dotychczasową pracę w Excelu?

Osiągnięte wyniki, przedstawione poniżej, pozwalają stwierdzić, iż wciąż istnieje potrzeba prezentowania zasobów drzemiących w arkuszu, które można i trzeba umiejętnie wydobyć poprzez stosowny, właściwy proceder, ponieważ MS Excel jest narzędziem elastycznym z rozległymi możliwościami.

Reakcja respondentów na pierwsze pytanie: „Czy spotkaliście się kiedyś z takim sposobem wykorzystywania arkusza?” pokazała, że tylko część osób, bo 32 (47,8%), miała możliwość poznania zaprezentowanych rozwiązań i sposobów wykorzystywania potencjału arkusza. Odpowiedzi przeczących było 35 (52,2%). Tę opcję zaznaczyły osoby, które nie miały wcześniej okazji uzyskać wiedzy na temat dopiero poznanych elementów metod pracy w Excelu. Pozostałe 9 osób uchyliło się od zaznaczenia którejkolwiek z odpowiedzi. Wynik niniejszy oznacza, że ponad połowa z uczestników wykładu nie korzysta z możliwości arkusza i pracuje „ręcznie i półautomatycznie. Z powodu swojej niewiedzy osoby te poświęcają czas na czynności, które dzięki określonym sposobom i technikom mogą być wykonywane automatycznie. Na pytanie „W jakim stopniu dzisiaj wykorzystywane są u Państwa w przedsiębiorstwie elementy metodyki?”, 37 opiniodawców (56,1%) wskazało na mały stopień wykorzystywania elementów metodyki w bliskiej im instytucji, 13 respondentów (19,7%) zaznaczyło przeciętny poziom użytkowania metodyki w określonym podmiocie gospodarczym, natomiast 16 ankietowanych (24,2%), zaakcentowało duży pułap posługiwania się elementami metodyki w pracy w MS Excel. W relacji do kolejnego pytania: „W jakim stopniu, według własnej oceny, metodyka 4TG może być przydatna w Waszej firmie?”, 6 respondentów (8,6%) określiło niewielką (małą) przydatność metodyki w swojej pracy, 20 opiniodawców (28,6%) zaznaczyło połowiczny (średni) szczebel użyteczności metodyki w bliskiej im firmie, natomiast 44 osoby (62,9%) nadało dużą rangę wykorzystaniu metodyki w codziennej pracy. Na pytanie: „Ile procent czasu, według własnej oceny, zaoszczędziłoby wdrożenie idei automatycznie działających modeli w Państwa organizacji?”, 30 badanych (44,1%) zakreśliło od 0% do 33% pozyskania czasu przy skorzystaniu z możliwości koncepcji automatycznie działających, elastycznych modeli w zarządzaniu firmą, 38 ankietowanych (55,9%) zadeklarowało że zaoszczędzi 33% – 66% czasu w przypadku praktycznego wcielenia w pracę przedsiębiorstwa metodyki. Pytanie „Czy seminarium zmieniło Państwa spojrzenie na dotychczasową pracę w MS Excel?” dostarczyło 43 odpowiedzi pozytywne, potwierdzające znaczne zmiany w postrzeganiu możliwości arkusza i 26 reakcji negatywnych, według tych, uczestnictwo w prezentacji metodyki 4TG nie wpłynęło na dotychczasowe myślenie o pracy i zasobach narzędzia Excel.